Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kochłowice

kochlowice1

 

Udokumentowane początki osadnictwa sięgają XIV w. Pierwsza źródłowa wzmianka o miejscowości pochodzi z 1360 r. („Kochlowa Lanka”). Jednak już z XIII w. pochodzą najstarsze potwierdzone ślady osadnictwa na terenie Kochłowic. W tym czasie w widłach rzeki Kochłówki i płynącego z Bykowiny cieku powstał gród obronny, tzw. grodzisko kochłowickie. Sama wieś Kochłowice została lokowana na prawie niemieckim prawdopodobnie w XIV w. Niestety nie zachował się akt lokacyjny. Do dziś osada zachowała charakterystyczny układ lokacyjny, tzw. owalnicy. Odkrycie w 2007 r. na obszarze Kochłowic wczesnośredniowiecznej osady hutniczej przesuwa początki osadnictwa w tej okolicy do IX w.

W XVI i XVII w. istniała tu warzelnia soli (Salzhütte) – jedyny taki obiekt w Bytomskim Wolnym Państwie Stanowym. Znajdował się tu też kamieniołom, w którym wytwarzano kamienie młyńskie. W 1623 r. powstał tu folwark zwany „Niedźwiedziniec”. Folwark i okoliczne lasy należały do Radoszowa, który jest wzmiankowany w 1629 r. W 1906 r. Radoszów (Radoschowy) przyłączono do Kochłowic.

Pierwsza kopalnia, o nazwie „Hugo” powstała w 1824 r., a drugą o nazwie „Zwang” otwarto w 1828 r. Kopalnie zostały połączone w jedną, o nazwie „Hugo-Zwang” w 1849r. Nazwę tę zmieniono dopiero w 1928 r., kiedy kopalnia przestała być własnością rodziny Henckel von Donnersmarck i stała się własnością spółki akcyjnej „Wirek Kopalnie S.A.”. W pięć lat później w 1933 r. kopalnię zamknięto, co doprowadziło do jej zatopienia. Na nowo uruchomiły ją dopiero władze niemieckie w 1939 r.

Pocztę w Kochłowicach otwarto w 1892 r., wodociąg doprowadzono w 1897 r., natomiast w 1909r. prąd elektryczny. W 1904 r. powstał dworzec kolejowy na linii z Gliwic do Katowic. Dwa lata później otwarto drugą linię kolejową prowadzącą z Kochłowic do Orzegowa przez Schwarzwald oraz Chebzie (wtedy Morgenroth).

Pierwsza wzmianka o nauczycielu pochodzi z 1656 r. Szkołę, zbudowano w 1817 r. Dwie kolejne szkoły, tzw. Stara i Nowa Szkoła powstały kolejno w latach 1860 i 1910. Pierwsza szkołą we wsi Radoszów (Radoschau) powstała w 1896 r. w istniejącym do dziś budynku przy ulicy Młodzieżowej), a dwa lata później (w 1898 r.) w kolonii Turzo (obecna SP 21 przy ul. L. Tunkla).

W Plebiscycie w 1921 r. padło 3364 głosów za Polską i 868 za Niemcami. Kochłowice przyłączono do Polski rok później. W końcu lat 30-tych przez Kochłowice przeprowadzono linię polskich umocnień wojskowych, tzw. Obszar Warowny Śląsk. Do dziś na obszarze dzielnicy zachowało się kilka schronów bojowych tej linii, z czego jeden w ostatnim czasie odrestaurowano.

Od 20 sierpnia 1942 r. do stycznia 1945 r. w budynku szkoły powszechnej przy ul. Młodzieżowej 26 istniał jeden z 24 niemieckich niemieckich obozów Polenlager –Polenlager nr 7.

Kochłowice przyłączono do Nowego Bytomia w 1951 r., a w 1959 r. wraz z Nowym Bytomiem zostały włączone jako jedna z dzielnic do Rudy Śląskiej.