Kalendarium ważniejszych wydarzeń z życia Muzeum Szkolnego

oie_2162535lCXgeSNg

Kalendarium ważniejszych wydarzeń z życia Muzeum Szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.

1969 – powstaje Izba Pamięci I Tradycji dla upamiętnienia tradycji powstań śląskich i kultury ziemi kochłowickiej.

1972 – pierwsze wzmianki prasowe zamieszczone w Dzienniku Zachodnim i Gońcu Górnośląskim o Izbie Pamięci Narodowej w III LO im. J . Niewidoka w Rudzie Śląskiej jako najlepszej tego typu placówce w województwie katowickim.

1973 – uczestnicy IX Ogólnopolskiego Zlotu ZNP z województwa zielonogórskiego zwiedzili Izbę Pamięci Narodowej w Kochłowicach, z podziwem wyrażając się o bogactwie zbiorów dokumentujących historię ziemi śląskiej.

1974 – III Liceum Ogólnokształcące im .J . Niewidoka w Rudzie Śląskiej zajmuje I miejsce w konkursie na szkolne izby pamięci w województwie katowickim organizowanym przez Kuratorium Okręgu Szkolnego w Katowicach. Z tej okazji Minister Oświaty i Wychowania J. Kuberski nadał III LO w Rudzie Śląskiej medal pamiątkowy 200.rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej.

1975 – obszerny artykuł w Dzienniku Zachodnim przedstawiający dotychczasową działalność Izby Tradycji i zbiory zgromadzone w liceum kochłowickim. Izba Tradycji określona zostaje jako „ Miejska Izba Regionalna „.

1976 – w czasopiśmie „ Filipinka „ ukazuje się notatka n/t izby pamiątek w III LO im. J. Niewidoka w Rudzie Śląskiej. Według niej zbiory izby są od kilku miesięcy przenoszone do nowej siedziby, tak aby stworzyć w mieście prawdziwe muzeum. Przenosi się tam także co cenniejsze eksponaty z innych szkolnych izb pamięci.

1977 – do szkolnej Izby Tradycji przekazano sztandar i księgę pamiątkową organizacji Młode Polki z Kochłowic. Na stałe umieszczono je w muzeum w Rudzie.

1985 – otwarcie wystawy starych książek.

1988 – do Muzeum Historii Katowic zostaje wypożyczony sztandar Towarzystwa Cyklistów „ Wesoła Jazda „ z Kochłowic.

1989 – ma miejsce prelekcja profesora Jerzego Szydłowskiego n/t: „ Gródek średniowieczny w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach w powiązaniu z wynikami badań archeologicznych w obszarze Górnego Śląska „. Organizatorami są: Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej i Rada Pedagogiczna III LO w Rudzie Śląskiej.

1999 – Muzeum Szkolne w nowej siedzibie – budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, przy ulicy Oświęcimskiej 90.

14 września 2001 – Muzeum otrzymuje imię dr Pelagii Kwapulińskiej.

2002 – Muzeum Szkolne gości nauczycieli z Portugalii, Włoch, Walii, Rumunii i Finlandii będących gośćmi Szkoły.

2005 – lekcja historii dla grupy uczniów szkoły z Neapolu we Włoszech, przebywających w Kochłowicach w ramach wymiany międzyszkolnej projektu Socrates – Comenius.