Muzeum Szkolne im. Pelagii Kwapulińskiej cz.4

oie_21620538969p4HR

W roku 1987 miała miejsce modernizacja Izby Tradycji, odnowiono salę i zmieniono wystrój pomieszczenia. Z końcem lat 80 – tych zaprzestano również używania nazwy „ Szkolna Izba Pamięci i Tradycji, w jej miejsce pojawiło się nowe określenie znacznie lepiej oddające charakter placówki : – „ Muzeum Szkolne „ .Znalazło to potwierdzenie w kwietniu 1990 roku, kiedy III Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach zgłosiło swój akces do Klubu Przodujących Szkół działającego pod egidą Ministerstwa Edukacji, eksponując w swojej działalności właśnie Muzeum Szkolne. 14 maja 1990 otwarto w nim stałą wystawę pamiątek po Janie Wyplerze z okazji 100 rocznicy jego urodzin. W roku następnym Rada Pedagogiczna szkoły wespół z kochłowickim Kołem Związku Górnośląskiego zorganizowała w oparciu o zbiory zgromadzone w Muzeum sympozjum naukowe dla upamiętnienia 70 rocznicy Plebiscytu i III Powstania Śląskiego .

Nowy rozdział w życiu Muzeum Szkolnego w Kochłowicach rozpoczął się we wrześniu roku 1999 kiedy to III Liceum Ogólnokształcące wespół z nowopowstałym Gimnazjum Nr 10 już jako Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej znalazły się w nowym budynku przy ulicy Oświęcimskiej 90.Stary budynek przy ulicy I. Łukasiewicza 7 przejęła wówczas Szkoła Podstawowa nr 18. W budynku nowej szkoły wydzielono osobne, obszerne pomieszczenia w salach nr 118 i nr 119 dla potrzeb Muzeum aby nadal stanowiło ono solidną bazę dydaktyczną dla nauczania historii w obu szkołach Zespołu. Radość z nowej siedziby szkolnego Muzeum przyćmiła w 2000 roku śmierć jego założycielki i niestrudzonej opiekunki kochłowickich zbiorów – dr Pelagii Kwapulińskiej.

14 września 2001 roku Muzeum Szkolne podczas specjalnej uroczystości otrzymało imię Pelagii Kwapulińskiej a na ścianie obok wejścia do sali muzeum odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronce. Przekazane przez rodzinę pamiątki tworzą odtąd w sali Muzeum osobną, stałą wystawę .

W lipcu 2007 roku Dyrekcja Zespołu Szkół stojąc w obliczu braku wystarczającej liczby pomieszczeń dydaktycznych wydała decyzję o przejęciu pomieszczeń Muzeum Szkolnego na sale lekcyjne języka polskiego i języka angielskiego i przeniesieniu całości zbiorów do sali nr 16 na poziomie -1 budynku szkoły. Nowe miejsce stanowi większe niż dotychczas pomieszczenie, w którym znacznie lepiej mogły zostać wyeksponowane posiadane zbiory. Eksponaty – zwłaszcza druki i dokumenty pisane – w nowym miejscu nie są już , tak jak dotychczas, narażone na wpływ światła słonecznego i intensywnego ogrzewania, szczególnie zimą. Muzeum, pozostające pod opieką Dyrekcji Szkoły oraz nauczycieli historii , nadal wzbogaca swoje zbiory m.in. o pamiątki z wyjazdów zagranicznych młodzieży oraz wizyt zaprzyjaźnionych szkół. W dalszym ciągu stanowi dodatkową pracownię do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie, odbywają się tam lekcje programowe a także zajęcia pozalekcyjne kół zainteresowań – historycznego i edukacji regionalnej.

Od początku swego istnienia Szkolna Izba Pamięci i Tradycji a następnie Muzeum Szkolne stanowiły integralną część pracowni historycznej / najpierw jednej w dawnym III Liceum Ogólnokształcącym a obecnie trzech w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 / i naturalne uzupełnienie dydaktyczne zajęć lekcyjnych z historii, wiedzy o społeczeństwie a także wychowania obywatelskiego, religioznawstwa, języka polskiego, plastyki i przysposobienia obronnego. Eksponaty zgromadzone przez kilka dziesięcioleci stanowiły i nadal stanowią doskonałą ilustrację szczególnie dla lekcji historii i często były wypożyczane nauczycielom i uczniom innych rudzkich szkół a także instytucjom kultury.

W czasach, kiedy problematyka regionalna praktycznie nie istniała w procesie dydaktyczno – wychowawczym polskiej szkoły / lata PRL – u / działalność Szkolnej Izby Tradycji w kochłowickim liceum zasługuje na szczególne uznanie i wyróżnienie. Dzięki osobistej pasji i zaangażowaniu w problematykę śląską Pelagii Kwapulińskiej oraz innych nauczycieli ta mała szkolna placówka muzealna stała się z biegiem lat uznaną i szanowaną inicjatywą społeczną, dzięki której kształtowano szacunek do przeszłości i pogłębiano zamiłowanie do dziejów „ małej ojczyzny „ wśród wielu pokoleń absolwentów kochłowickich szkół.

40 lat działalności Muzeum Szkolnego w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach dobrze przysłużyło się krzewieniu wiedzy o regionie i poznawaniu historii ziemi śląskiej.