Muzeum Szkolne im. Pelagii Kwapulinskiej cz.3

oie_2161541nVs59yzC

Również pamiątki natury biograficznej, dzięki osobistej pasji P. Kwapulińskiej ważne dla potrzeb szkoły było zbieranie pamiątek po Janie Wyplerze / 1890 – 1965 /, profesorze, językoznawcy, tłumaczu literatury chińskiej, pisarzu i pedagogu rodem z Kochłowic. Ozdobą Sali Izby Tradycji a następnie Muzeum szkolnego stał się podarowany szkole przez portret J. Wyplera autorstwa Juliusza Marcisza. Gromadzono również pamiątki po pierwszym dyrektorze kochłowickiego liceum – Emanuelu Pitloku a także po ówczesnym patronie szkoły – Janie Niewidoku. Od 2001 roku w sali muzealnej znajdują się również pamiątki związane z życiem i działalnością Pelagii Kwapulińskiej, które rodzina po jej śmierci przekazała do Muzeum Szkolnego .

- w dziale etnograficznym gromadzono przedmioty codziennego użytku, śląskie stroje ludowe, mundury wojskowe i górnicze, czapki i hełmy, zegary, aparaty fotograficzne, wszelkiego rodzaju lampy, żelazka i ogromne ilości naczyń: szklanych, porcelanowych, fajansowych i cynowych. Szczególnie cenne były naczynia pochodzące z produkcji Fabryki Porcelany i Fajansu „ Franciszek” z Bykowiny . Dawny dział etnograficzny do dzisiaj stanowi najważniejszą część obecnego Muzeum szkolnego.

- dział trzeci tworzyła kolekcja numizmatów, której najcenniejszym eksponatem była rzymska moneta z II wieku n.e. znaleziona w Kochłowicach nad rzeką Kłodnicą. Kolekcję tworzyły monety i banknoty dawne i współczesne z całego świata, wśród nich monety polskich królów: Władysława Jagiełły, Zygmunta III Wazy, Jana II Kazimierza i Jana III Sobieskiego. Były tam również banknoty polskie z czasów inflacji i reformy walutowej początku lat 20 –tych XX wieku . Ciekawostka była chińska moneta z XIII wieku. Dział numizmatyczny w dużej części został przekazany w połowie lat 70 – tych do Muzeum w Rudzie.

Przedmioty i dokumenty gromadzone w latach 70 –tych i 80 – tych posłużyły do organizacji i przygotowania okolicznościowych wystaw, wśród których na uwagę zasługują:

- Od powstań śląskich do Polski Ludowej ;

- Poczet powstańców śląskich ;

- Monety świata / 1971 i 1975 / :

- Historia Kochłowic ;

- Profesor Jan Wypler – pedagog i językoznawca / 1978 /

- Juliusz Marcisz – powstaniec śląski i malarz .

Od połowy lat 70 –tych wobec postępującego braku miejsca ważniejsze i cenniejsze zbiory z Kochłowic były przenoszone do nowopowstałej siedziby Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej w dzielnicy Ruda, gdzie dzięki inicjatywie P. Kwapulińskiej oraz członkom Towarzystwa na czele z Maksymilianem Chrobokiem powstawało muzeum o zasięgu miejskim – początkowo jako Miejska Izba Regionalna a następnie Muzeum Społeczne. Należy w tym miejscu podkreślić, że wedle ówczesnych źródeł prasowych Szkolna Izba Pamięci i Tradycji w Kochłowicach nosiła nieoficjalny status „ Miejskiej Izby Regionalnej”, czyli w naturalny sposób była fundamentem powstałego w przyszłości Muzeum Miejskiego.