Muzeum Szkolne im. Pelagii Kwapulinskiej cz.2

oie_21612471kit5N2K

Pasji zbierania pamiątek historycznych, paradoksalnie, zaczęły sprzyjać istniejące warunki polityczne, ideologiczne i społeczne. Wobec niechęci a nawet wrogiego nastawienia władz do idei pielęgnowania lokalnych i regionalnych tradycji, które najczęściej w oficjalnej propagandzie wyszydzano jako przejaw braku postępu i zacofania, stosunkowo łatwo można było pozyskiwać rozmaite przedmioty, pamiątki historyczne a także źródła pisane w postaci dokumentów, książek , zdjęć czy listów. Przełom lat 60 – tych i 70 – tych powodował duże przemiany społeczne w Polsce a zwłaszcza duże migracje ludnościowe ze wsi do miast, co szczególnie widoczne było na Górnym Śląsku, w tym również w Rudzie Śląskiej. Budowa dużych osiedli mieszkaniowych powodowała, że chętnie przenoszono się ze starych i niewygodnych mieszkań do nowoczesnych wówczas bloków, gdzie wedle obowiązującej mody nie było już miejsca na tzw. „ starocie „. Modne było to, co nowoczesne a stare, niewygodne bądź nieprzydatne przedmioty codziennego użytku wyrzucano lub chętnie oddawano do powstających szkolnych izb tradycji czy muzeów społecznych. Warto dodać, że w owych początkowych latach tworzenia muzeum szkolnego bardzo słabo rozwinięty był ruch kolekcjonerski i w stosunkowo dość ubogim społeczeństwie nie przywiązywano szczególnej wagi do posiadania i gromadzenia w zbiorach prywatnych przedmiotów o charakterze zabytkowym. Dzięki temu zasoby kochłowickiej szkolnej Izby Tradycji rosły bardzo szybko, co z kolei pozwoliło począwszy od 1971 roku na zorganizowanie posiadanej kolekcji w trzech osobnych działach – historycznej, etnograficznej i numizmatycznej. Dla potrzeb gromadzenia i udostępniania zbiorów Izby dyrekcja szkoły wydzieliła osobne pomieszczenie, przylegające do pracowni historycznej, gdzie odtąd przechowywano wszelkie pamiątki. Opiekę nad Izbą i zgromadzonymi w niej zbiorami od początku sprawowali uczniowie – członkowie szkolnego Koła Historycznego pod kuratelą swojej nauczycielki P. Kwapulińskiej. Prowadzone przez nią zajęcia, m. In. W formie praktyk muzealnych zaowocowały jeszcze jednym ciekawym przedsięwzięciem. Otóż od początku lat 70 – tych uczniowie liceum w Kochłowicach zainteresowani historią brali aktywny udział w eksploracji i badaniach naukowych tzw. kopca kochłowickiego, czyli pozostałościach XIII – wiecznego drewnianego gródka znajdującego się nad rzeką Kochłówką tuz przy granicy z Bykowiną. Prace archeologiczne prowadzone tam przez naukowców z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dały możliwość poznania średniowiecznych dziejów Kochłowic a także wzbogaciły szkolną Izbę Tradycji o znaleziska resztek broni żelaznej i naczyń glinianych. Znaleziska te do dziś stanowię ważną część współczesnego Muzeum Szkolnego i odgrywają dużą rolę poznawczą w procesie nauczani historii okresu średniowiecza.

Jak wspomniano wyżej zbiory Izby Tradycji od początku lat 70 –tych grupowano w trzech działach, a mianowicie:

- dział historyczny obejmował przede wszystkim dokumenty pisane, zdjęcia, obrazy, militaria, sztandary, mundury , odznaczenia i bogaty księgozbiór. Do najcenniejszych eksponatów tego działu należały m. In. Nóż z XI wieku, fragmenty broni i naczyń z XIII wieku, strzały do łuku przywiezione z Afryki, biała broń z XVIII i XIX wieku, fragment żydowskiej Tory pisany na pergaminie oraz książki z XVIII i XIX wieku w języku polskim i niemieckim. Szczególnie cenną część stanowiły dokumenty obrazujące historię powstań śląskich i plebiscytu w postaci zdjęć, map, oryginalnych gazet, druków i legitymacji powstańczych a także wspomnienia i publikacje. Okres międzywojenny reprezentowany był przez sztandary Towarzystwa Matek – Polek, Towarzystwa Młodych Polek i Związku Cyklistów, kroniki harcerskie, śpiewniki i kalendarze, prasę śląską oraz zdjęcia i świadectwa szkolne. Z czasów II wojny światowej zgromadzono listy z więzień i obozów, mundur żołnierza I Armii Wojska Polskiego, liczne zdjęcia, odznaczenia i legitymacje .W dziale historycznym gromadzono