Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Category Archives: Historia Rudy Śląskiej

Bielszowice

bielszowice1

Pierwsza wzmiankę o Bielszowicach można znaleźć w źródłach historycznych z roku 1472. Dotyczy ona niejakiego Macieja Bielczowskiego.

Wirek

wirek7

Pierwsza wzmianka, gdzie występuje nazwa Wirek to czeski dokument, w którym jest mowa o wzgórzu o tejże nazwie. Początkowo wieś, na której dzisiaj opiera się Wirek zwano Nową Wsią.

Halemba

hal1

Początki osadnictwa w Halembie przypadają na XV w. Teren ten należał wówczas do wsi Kochłowice. Nad rzeką Kłodnicą na południowo-wschodnim krańcu Kochłowic założono kuźnię żelaza.

Nowy Bytom

nowy_bytom14

  Tereny Nowego Bytomia były prawie w całości porośnięte lasem. Z tego okresu pochodzi pierwsza nazwa dzielnicy Beuthener Schwarzwald – Bytomski Czarny Las.

Czarny Las

rozne1

Decyzją Rady Miasta Ruda Śląska od dnia 12 stycznia 2006 r. wyróżnia się w mieście dodatkową dzielnicę: Czarny Las, wyodrębnioną z istniejących dotychczas dzielnic:Wirek, Nowy Bytom i Bielszowice.

Kochłowice

kochlowice1

  Udokumentowane początki osadnictwa sięgają XIV w. Pierwsza źródłowa wzmianka o miejscowości pochodzi z 1360 r. („Kochlowa Lanka”). Jednak już z XIII w. pochodzą najstarsze potwierdzone ślady osadnictwa na terenie Kochłowic. W tym czasie w widłach rzeki Kochłówki i płynącego z Bykowiny

Bykowina

rozne1

  Początków Bykowiny alezy doszukiwać się w epoce nowożytnej, choć w sąsiedzctwie późniejszej osady już w XIII w. istaniał gród obronny tzw. grodzisko kochłowickie. Jednak faktyczne początki osadnictwa w Bykowinie mają związek z działalnością w niej kamieniołomu, funkcjonującego co najmniej od

Chebzie

chebzie1

Pod koniec XVIII wieku na terenie obecnego Chebzia powstała karczma. W 1822 roku powstała huta cynku „Gute Hoffnung” (Dobra Nadzieja), kolejna o nazwie „Morgenroth” (Jutrzenka) powstała w roku 1925. Dopiero z 1844 roku pochodzi pierwsza wzmianka o nazwie „Hebzie”. W 1846 roku uruchomiono przystanek kolejowy na

Godula

godula1

Karol Godula planował wybudowanie huty cynku „Godullahütte”, jednak nie zdążył jej zbudować przed swoją śmiercią, budowę zakończył opiekun majątku Joanny Gryzik (głównej spadkobierczyni Goduli) – Scheffler. Huta została zbudowana w latach 1854-55, a zlikwidowano ją w roku 1919. Została rozebrana, a na jej miejsce

Orzegów

orzegow4

Pierwszą wzmianką o Orzegowie jest dokument z 1305 roku, w którym niejaki Marcin z Orzegowa występuje w roli świadka. Nazwa Orzegów pochodzi od tego, iż miejscowi rolnicy gdy orali ziemie, znajdowali ludzkie czaszki. Czaszki te najprawdopodobniej pozostały po najazdach tatarskich.